Visi katilai 

Apie šildymą. 

Buvo laikas, kai beveik kiekvienuose namuose žymią vietą (tiek paskirtimi, tiek plotu) užimdavo krosnis. Atrodytų, molio plytų krūva, tačiau, nusimanančio meistro sudėta, ir šildymui, ir valgio gaminimui tiko, ir miegot ant jos smagu būdavo. Dūmtakį taip išraitydavo, kad visa siena šildavo. Kamine kumpius ir dešras rūkydavo…  

Šildyti kaip ir nereikėjo – ugnį kurdavo valgio gaminimui. Nebent kur didesnės trobos svetainėje koklinė krosnis stovėjo.Net ne kasdien kuriama buvo – svečiui atvykus ar šiaip kokia proga.      Nežinia, ar tarybiniais laikais meistrų neliko, ar metalas atpigo, ar vietos namuose pagailo. Faktas tas, kad vietoj krosnių atsirado viryklės su  vandens talpa, po visą namą buvo išvedžiojami vamzdynai po langais sukabinami radiatoriai. Išplito taip vadintas ,,savitakinis centralinis šildymas“. Dar vėliau iš mūsų rytinio kaimyno atkeliavo gamtinės dujos, kartu su jomis paplito dujinės viryklės. Valgio gaminimui nebenaudojamoms malkinėms krosnelėms virtuvėje vietos nebeliko. Namuose atsirado atskiros patalpos šildymo katilams. Yra katilinė, turi būti ir kūrikas. Anksčiau užtekdavo parūpinti malkų, o jau šiluma jos pavirsdavo kažkaip savaime. Dabar gi reikėjo kasdien po kelis kartus eiti į katilinę. Ir ankstų rytą, ir vakare.  

  Po 1990 metų plūstelėjo naujos techikos ir naujoviškų technologijų banga. Viršutinio degimo katilai, apatinio degimo katilai, dujų generaciniai katilai. Pagaminti iš ketaus, suvirinti iš plieno. Akumuliacinės talpos.  Granulių degikliai. Šilumos siurbliai. Saulės baterijos. Pamaišymo vožtuvai. Atskyrimo vožtuvai. Cirkuliaciniai siurbliai. Termostatai. Termopavaros. Lauko davikliai.

Valdikliai…  

Tas gerai, anas dar geriau. Šito reikia, ano gal nelabai. Kaip atsirinkti?      

 Stop! Ar iš tikrųjų viskas taip jau nauja ir naujoviška? Ar tik nebuvo šildanti sienelė ar koklinė krosnis ta pati šių dienų akumuliacinė talpa?  Ar prie katilų montuojami cirkuliaciniai siurbliai ir visokiausia srautų valdymo įranga nėra tik bandymas imituoti seną gerą savitakinę sistemą? Ar tikrai būtina išleisti didžiulius pinigus naujai katilinei su moderniausiais valdikliais? Kas sugalvojo, kad senieji ketaus radiatoriai nebetinka?       Aš nesiūlau grįžti prie molinės krosnies. Nors… jeigu įmontavus granulių degiklį…    

Šildymas nėra kažkoks ypatingai sudėtingas, eiliniam protui nesuvokiamas procesas. 

Reikia tik išsiaiškinti,  ką turite ir ko norėtumėte. Pasitarti su žmonėmis, kurių nuomonę Jūs vertinate. Išklausyti specialistų, kurie tuos darbus atlieka. 

Ir jeigu atėjęs meistras pasiūlys Jūsų 100 kv.metrų ploto namelyje sumontuoti 40 kW galios katilą (kad ilgiau degtų) bei 3 cirkuliacinius siurblius, o visas ,,senienas”  išmesti laukan, gal tiesiog  mandagiai padėkokit už sugaištą laiką.    Jūsų namuose gali būti šilta ir  jauku net jei neturite laiko ar noro kasdien lankytis katilinėje. Dėl to nereikia naikinti esamos sistemos, dažniausiai užtenka ją papildyti ar šiek tiek pakeisti.   Neskubėkite griauti. Pasitarkime. Kartu išsiaškinkime, ką būtina daryti ir ko ne.

Pasaulyje sukurta ir pagaminta tikrai labai daug puikios šildymo įrangos. Bet tai nereiškia, kad visa ji turi būti sumontuota pas Jus. Vertėtų išsirinkti tik tai, kas pagelbės įgyvendinti išsikeltus tikslus.

Išmanusis namas yra puiki idėja tiems, kas turi neribotus finansinius išteklius. Nesmagu stebėti, kai atskiri brangiai kainuojantys tokių sistemų gabalėliai montuojami ten, kur galima apsieiti daug paprastesniais (ir pigesniais) sprendimais. Gal mūsų bendrų pastangų rezultatas būtų ne mažiau efektyvi kaip kaimyno, nors ir ne naujai sumontuota šildymo sistema. Atlikusias lėšas tikrai rastumėte kur panaudoti.

Pagarbiai                                                                              Virginijus Lipskis

Krosnelės ir katilai jau šildantys naujus savo namus: